Sztuka leczy?

Arteterapia lub artterapia – to -jak sama nazwa wskazuje- leczenie poprzez sztukę. Coraz częściej stosują ją psychologowie, bowiem może przyczynić się do innego spojrzenia pacjenta na samego siebie, poprzez odkrycie nowych możliwości twórczych. To z kolei daje możliwość zmian, dlatego chętnie wykorzystuje się ją w leczeniu zaburzeń psychicznych, m.in. w leczeniu depresji, lęków, uzależnień, autyzmu. W odróżnieniu od terapii zajęciowej w przypadku arteterapii psychoterapeuta nie jest nauczycielem czy krytykiem, ale spełnia rolę przewodnika i towarzysza. Pacjent zaś jest twórcą, który dzieli się własnymi skojarzeniami, interpretacjami i odczuciami.
Z powodzeniem arteterapię stosuje się także w pedagogice, wprowadzając jej elementy do pracy z dziećmi mającymi różne problemy emocjonalne i psychiczne.
Do najczęściej stosowanych technik należą rysunek, malarstwo, grafika, rzeźba, sztuki użytkowe i dekoratorstwo, muzykoterapia, biblioterapia, filmoterapia, teatroterapia, czy choreoterapia.
Nawet jeśli nie mamy poważnych problemów psychicznych warto skorzystać z tych metod, aby odkryć w sobie talent, czy znaleźć ukojenie.
Zresztą wielu z nas już to robi.
Macie na półce ulubione książki, do których chętnie wracacie, albo filmy oglądane po wielokroć? No właśnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *